GÜNDEM Haber Girişi : 25 Nisan 2024 20:11

SÖKE PAMUĞU AB'DE TESCİL YOLUNDA

SÖKE PAMUĞU AB'DE TESCİL YOLUNDA
Türk Patent ve Marka Kurumu (TÜRKPATENT) Söke Pamuğu için Avrupa Birliği (AB) Komisyonu'na coğrafi işaret tescil başvurusu yaptı.

Söke Pamuğu ile ilgili başvuru Avrupa Birliği Komisyonu tarafından uygun bulunarak, AB Resmi Gazetesi’nin bugünkü sayısında yayınlandı.

Söke Pamuğu, 3 aylık itiraz süresinin ardından Avrupa Birliği'nde ilk coğrafi işaret alan pamuk ürünü olacak.

"SÖKE PAMUĞUMUZ HAK ETTİĞİ DEĞERE KAVUŞUYOR"

Söke Ticaret Borsası Başkanı Nejat Sağel konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, "Göreve geldiğimden bu yana hep Söke Ticaret Borsası'nın vizyonu doğrultusunda ilerledim. Söke'de tarım ürün ve üreticilerine nasıl daha fazla değer katabiliriz düşüncesi doğrultusunda meclisim ve yönetim kurulu üyelerim ile istişareler yaptık. Bunun sonucunda “Söke  Pamuğu”muzun ilk olarak  ülkemizde tescillenmesini, daha sonra da dünya  çapında  duyulmasını istedik. Bunun için Avrupa Birliği Komisyonu Tarım Kırsal Kalkınma Genel Müdürlüğü'ne tescil başvurusunda bulunduk ve başvurumuz 25.04.2024 tarihinde C/2024/2893 sayılı AB komisyonu resmi gazetesinde  ilan edildi.

3 aylık itiraz süresinin ardından AB'de coğrafi işaret tescilli ilk pamuk, Söke Pamuğumuz olacak. Söke Pamuğumuz yıllardır hak ettiği değere kavuşuyor. Bizlerde buna aracı olmanın haklı gururunu yaşıyoruz. Pamuk ekim zamanı üreticilerimize bu müjdeli haberi vermenin mutluluğunu yaşıyorum. Bu ilanın Ülkemiz ve Söke’mize hayırlı uğurlu olmasını diliyor, bereket ve değer getirmesini temenni ediyorum.” dedi.