• TALAT REKLAM
ASAYİŞ Haber Girişi : 14 Kasım 2022 14:00

İSTİKLAL CADDESİ'NDEKİ BOMBALI SALDIRIYI GERÇEKLEŞTİREN ZANLI YAKALANDI

İstanbul'un Beyoğlu ilçesindeki Taksim İstiklal Caddesi'nde dün saat 16.20'de gerçekleştirdiği bombalı saldırı ile 6 kişinin ölümüne, 81 kişinin yaralanmasına sebep olan patlamanın faili yakalandı.

Emniyet Genel Müdürlüğü, bombalı saldırıyı gerçekleştiren zanlının kimliğini Suriye uyruklu Ahlam Albahsır olarak açıkladı.

PKK/PYD/YPG TERÖR ÖRGÜTÜ TARAFINDAN ÖZEL İSTİHBARAT ELEMANI OLARAK YETİŞTİRİLDİ

Emniyet'ten yapılan açıklamada, "13.11.2022 Pazar günü Beyoğlu ilçesi Taksim İstiklal Caddesinde meydana gelen Bombalı Terör Saldırısı ile ilgili olarak yapılan çalışmalarda; Bombayı koyan şüpheli kadın şahsın olay yerine geliş gidiş güzergâhlarını gören 1200 güvenlik kamerası incelenmiştir.

Şahsın taksi ile olay yerinden ayrılarak Esenler ilçesine gittiği tespit edilmiş, yapılan fiziki ve teknik çalışmada şahsın irtibatının olduğu tespit edilen 21 adrese operasyon düzenlenmiştir. Yapılan operasyonda 46 şahıs yakalanarak gözaltına alınmış, şahısların sorgulamalarında bombayı koyan şahsın Küçükçekmece ilçesinde bir adrese gittiği tespit edilmiştir.

Belirlenen adrese saat 02.50’de yapılan operasyonda, olayı gerçekleştiren Suriye uyruklu Ahlam ALBASHIR isimli şahıs sağ olarak ele geçirilmiştir. Şahıs yapılan sorgusunda, PKK/PYD/YPG Terör örgütü tarafından özel istihbarat elemanı olarak yetiştirildiğini ve Afrin üzerinden ülkemize eylem yapmak için kaçak yollarla giriş yaptığını beyan etmiştir.

PKK/PYD/YPG terör örgütünün Suriye Kobani’deki merkezinden İstanbul’da eylem talimatı alarak 13.11.2022 Pazar günü saat 16:20 sıralarında Bombalı eylemi gerçekleştirdiğini ve kaçtığını beyan etmiştir. Olayla ilgili başlatılan çalışmalar çok yönlü olarak devam etmektedir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur" denildi.