GÜNDEM Haber Girişi : 03 Eylül 2022 15:58

TARİŞ İNCİR ALIMINA BAŞLADI

Germencik İncir Tarım Satış Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa BİRCAN, 2022 yılı incir sezonuna ilişkin açıklamalarda bulundu.

Germencik İncir Tarım Satış Kooperatifi olarak üreticilerden  incir alımlarına başladıklarını aktaran Başkan Bircan, dünyaca ünlü Germencik incirinin bu yıl hem rekoltesinin hem de fiyatının arttığını vurguladı.

Kuru incirde %82-85 fiyat artışı gerçekleştiğini söyleyen Bircan,  “Kooperatifimize kayıtlı  5bin üreticimizi yükselen enflasyona rakamlarına karşı ezdirmedik, ezdirmemeye de devam edeceğiz. Bunun için de geçen yıla nazaran bu yıl ortalama olarak %82-85 oranında fiyat artışı gerçekleştirdik. Üreticilerimiz traktörlerle, arabalarla ürünlerini bizlere teslim ediyorlar. Geçen yıl 6bin ton incir aldık. Bu yıl 5 ile 8bin ton kuru incir alımını planlıyoruz dedi.

BİRCAN, “REKOLTEDE BU YIL ARTIŞ VAR”

Geçen yıl kuru incirde rekoltenin 72-74bin ile sonuçlandığını aktaran Mustafa Bircan, bu yıl rekoltenin bir önceki yıla göre %22 artışla 92bin olarak beklendiğini aktardı. “Tariş İncir Birliği Kooperatifi olarak 1 numaralı 36-40 kategorisindeki incirin geçen yıl fiyatını 36TL olarak belirlemiştik,  bu yıl 70liradan üreticimizden alıyoruz. Bu kategoride  % 95 ile % 100 fiyat artışı gerçekleştirdik. Aynı şekilde 4 numara 51-55 kategorisindeki incirin kilosu geçen yıl 30TL’den alıcı buldu, bu sene aynı kategorideki incirin fiyatı %80 artışla 54 TL’den alıcı bulacak. Diğer tüm incir kategorilerinde de % 80-85 fiyat artışı var. Kuru incirde de  %82-85 oranında artış sağlamış olduk. Bize bağlı 13 kooperatifimizle, enflasyon üzerinde her yıl belirli bir oranda artış gerçekleştiriyoruz. Gerçekleştirdiğimiz fiyat artışı ile üretici 5bin ortağımızı koruduğumuzu düşünüyoruz. Tüm ortaklarımıza bereketli ve hayırlı bir sezon olmasını diliyorum.”

Tariş İncir Birliği’nin, dış pazarda her  yıl 10 yeni pazar bulmayı başardığını vurgulayan Başkan Bircan, “Şu anda 35 ülkeye kuru incir ihracatı gerçekleştiriyoruz. Bunun yanı sıra üretimi kooperatifimizde gerçekleşen incir reçelinin de ihracatını yapıyoruz. İncir reçelimiz dış pazarda büyük rağbet görüyor, bu da bizim için çok sevindirici incirimize katma değer kazandırıyoruz. Hindistan’a çikolatalı incir gönderiyoruz, bu ürün orada düğün davetiyesi olarak dağıtılıyor. Aynı zamanda 10 Krallık, 100-150 büyük elçilik bizden üst segment incir talep ediyor. Bu üst segment incirin 1 kilosunda 36-40 adet incir bulunuyor. Üreticimiz tarafından özenle seçilen bu incirleri farklı fiyattan alıcıya sunuyoruz. Kuru incir, Ege İhracatçılar Birliği’ne yaklaşık 300 Milyon Dolar civarında bir katma değer yaratıyor. Ülkemizde yetişen bu değerlerli meyvenin  % 70-80’i Türkiye’de yetişiyor. Yetiştirdiğimiz kuru incirin % 85’ini de yurt dışına ihraç ediyoruz. Dışarıdan bir şey almadan ihracat ettiğimiz için cari açıkta çok faydalı olduğumuzu düşünüyoruz. Hem çiftçimiz kazanıyor, hem ülkemiz kazanıyor hem de bizler kazanıyoruz.” ifadelerine yer verdi.