GÜNDEM Haber Girişi : 16 Ağustos 2022 14:12

SEZONUN İLK KURU İNCİRİ 350 TL

Aydın Ticaret Borsası, Aydın’da sezonun ilk kuru incirini düzenlenen törenle kilosu 350 liradan teslim aldı.

Efeler, İncirliova ve Germencikli 14 üreticiden toplamda 195 kilo kuru incirin teslim alındığı törende incirin kilosu Aydın Ticaret Borsası tarafından temsili olarak 350 liradan alındı. Aydın Ticaret Borsası Toplantı Salonunda düzenlenen törene Aydın Valisi Hüseyin Aksoy, ATB Başkanı Fevzi Çondur, Tarım ve Orman İl Müdürü Ahmet Ökdem ve incir üreticileri katıldı.


“İNCİRİNİN KİLOSUNUN 50 LİRANIN ÜZERİNDE OLMASINI BEKLİYORUZ”


Aydın Ticaret Borsası Başkanı Fevzi Çondur, Aydın’ın dünyanın en iyi incirlerinin üretildiği şehir olduğunu belirterek, “Dünyanın en iyi incirine sahibiz. Aydın Ticaret Borsası olarak sezonun ilk incirin temsili olarak almaktayız. 14 üreticinin kuruttuğu 195 kilo kuru inciri kilosu 350 liradan temsil olarak aldık. Geçen yıl 71 bin ton rekolte elde edildi. Bu yıl ise Aydın’daki borsaların tescili 75 bin tonun üzerinde olur. Aydın’da 75 bin ton Türkiye’de ise tescilli rekoltenin 90 bin ton civarında olmasını bekliyoruz. Geçen yıl kuru incirin belirlenen toptan kilo fiyatı 31 liraydı. Bu yıl ise üretim maliyetlerindeki artıştan dolayı piyasada 50 liranın üzerinde bir fiyat bekliyoruz” dedi.
Türkiye’nin yaş incir üretiminin yüzde 57’si'nin, kuru incirin yüzde 85’inin Aydın'ın verimli topraklarında üretilidiğini ifade eden Vali Hüseyin Aksoy, “Dünyanın da yüzde 60’ının kuru inciri  Aydın’dan ihtal ediyor” diyerek incir sezonun bütün üreticilere hayırlı olmasını diledi.
 

"İNCİR ÜZERİNDE JEOTERMAL KALINTISI TESPİT EDİLMEDİ"


Jeotermalin incirin üzerinde herhangi bir kalıntısının tespit edilmeğini ifade eden Çondur, “Biz de jeotermal enerjinin olduğu bölgede vatandaşız. Germencikliyim. Sadece organik olan incirlerde bir tespit bulundu. Bu yol kenarındaki bahçelerde egzoz gazıyla da alakalı olabiliyor. Net olarak bunun zararı var diyemeyiz. Avrupa pazarlarında özellikle ciddi analizler yapılıyor.” dedi.