GÜNDEM Haber Girişi : 23 Ocak 2023 19:47

Prof. Dr. İlber Ortaylı Kitapevi'nin açılışı gerçekleşti

​​​​​​​Aydın'ın Söke ilçesinde Prof. Dr. İlber Ortaylı Kitapevi'nin açılışı gerçekleştirildi.

Söke Belediyesi tarafından restorasyonu tamamlanan tarihi eve belediye meclisi kararıyla Prof. Dr. İlber Ortaylı ismi verildi.

Adının verildiği kitapevinin açılışında konuşan Ortaylı, çok duygulandığını belirterek, "Kütüphaneye benim adımı vermenizden çok duygulandım. Hayatım boyunca unutamayacağım bir şey, hep gelip geçerken ilgimi çeken bir nokta burada benim ismimi bırakmam beni çok duygulandırdı. İnşallah sık sık görüşürüz burada, böyle bir amacım var yeter ki Allah sağlık versin. İmza için ayrı bir gün geleceğim" dedi.

Söke Belediye Başkan Yardımcısı İberya Arıkan ise "Kaktüslü Ev" olarak bilinen tarihi eve yeniden hayat verildiğini söyledi.

Arıkan, "Kitapevi olarak düzenlediğimiz bu evde geleceğimizin teminatı gençlerimiz başta olmak üzere, kültürel aydınlanmanın önemini bilen Sökelilerin faydalanacağını görmek bizleri daha da onurlandırmaktadır." diye konuştu.

Programa İYİ Parti Aydın Milletvekili Adnan Sezgin, Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel, İncirliova Belediye Başkanı Aytekin Kaya ve Söke İlçe Milli Eğitim Müdürü Şerafettin Yapıcı da katıldı.