GÜNDEM Haber Girişi : 08 Ekim 2021 09:26

MAHKEMEDEN KAMULAŞTIRMA KARARI ÇIKTI / BAŞKAN FUAT ÖNDEŞ BELEDİYE BİNASINI SATIN ALIYOR

Germencik Belediye Başkanı Fuat Öndeş göreve geldiği günden bu yana Germencik Ziraat Odası ile birlikte kullandıkları belediye hizmet binasının kendilerine ait olması yönündeki girişimleri sonuç vermeye başladı.

Germencik Ziraat Odasına ait taşınmaz 2015 yılında dönemin Belediye Başkanı Ümmet Akın tarafından 15 yıl süre ile kiralandı. Yine Ümmet Akın tarafından 12.11.2018 tarihli meclis kararı ile taşınmazın Belediye Hizmet Binası olarak plan değişikliği yapıldı. 13.12.2018 tarihinde de Aydın Büyükşehir Belediye Meclisi, Germencik Belediye Başkanlığı’nın Hizmet alanı plan değişikliğini meclis kararı ile onayladı. Germencik Ziraat Odası ile Germencik Belediyesi 7 Eylül Mahallesi Köprülü Mehmet Paşa Sokak No:16 adresinde bulunan binayı ortak kullanıyordu. Başkan Fuat Öndeş göreve gelmesinin ardından 23 Haziran 2020 tarihinde Germencik Asliye Hukuk Mahkemesine kamulaştırma davası açtı. 15 Eylül 2021 tarihinde mahkeme "Binanın kamulaştırılmasına ve Germencik Belediyesi'ne bırakılmasına" karar verdi. Yine mahkeme tarafından 5 Kasım 2021 tarihine kadar kamulaştırma bedeli Germencik Belediyesi tarafından Germencik Ziraat Odası Başkanlığı'na ödenmek üzere dosyaya yatırılmasına karar verdi. Germencik Belediyesi 05 Ekim 2021 tarihinde gerçekleşen Ekim ayı meclis toplantısının ilk oturumunda İller Bankasından kamulaştırma için  kredi kullanılması hususunu görüşmek üzere konuyu Plan ve Bütçe Komisyonuna havale etti. 

YAVUZLAR

BAZI CUMHUR İTTİFAKI ÜYELERİNİN KAMULAŞTIRMA İLE İLGİLİ KREDİ KULLANILMASI MADDESİNİ KABUL ETTİKTEN DAKİKALAR SONRA KAMULAŞTIRMA KARARININ İPTALİNİ TALEP ETMESİ KAFA KARIŞIKLIĞINA YOL AÇTI
“ÖNDEŞ MÜDAHALE ETTİ KARIŞIKLIK ÇÖZÜLDÜ”

5 Ekim tarihli meclis toplantısında kamulaştırma kararının iptalini talep eden bazı Cumhur ittifakı üyelerinin bu istekleri kafalarda soru işaretlerine neden oldu. Meclis gündeminde yer alan binanın kamulaştırması için kredi kullanılması maddesini kabul eden bazı Cumhur İttifakı üyelerinin dakikalar sonra kamulaştırmaya karşı çıkmaları ve Germencik Belediyesi lehine olan mahkeme kararına rağmen alınan meclis kararının iptalini talep etmeleri kafa karışıklığına yol açtı. Duruma müdahale eden Germencik Belediye Başkanı Fuat Öndeş,  Cumhur İttifakı meclis üyelerinin talebinin usule uygun olmadığını dile getirerek gündemin 3. Maddesi olan kamulaştırma için kredi kullanılması konusunda kabul oyu kullanıp ardından kamulaştırma ile ilgili kararın iptali için yazılı dilekçe vermenin usule ve mantığa uygun olmadığını söyleyerek uyardı. Ayrıca kamulaştırma ile ilgili mahkeme kararının olması sebebiyle meclis kararı iptalinin mümkün olmadığını bunun da usul açısından uygunsuz olduğunu söyleyerek yaşanan karışıklığı giderdi. 

ÖNDEŞ “ZİRAAT ODAMIZI MAĞDUR EDECEK BİR DURUM YOK”

Cumhur İttifakı Meclis üyesi Hicran Tütüncü'nün kamulaştırmaya karşı olduklarını ifade eden metni okumasının ardından Germencik Belediye Başkanı Fuat Öndeş "Bir Belediye Meclis Üyesinin kamulaştırmaya karşı çıkması beni üzer" dedi. Öndeş "Ben bir Belediye Başkanı olarak Belediye Binası almaya çalışan biriyim. Hali hazırda Ziraat Odasını mağdur edecek bir durum yok. Ben ve meclis üyelerimiz de dahil hepimiz ziraat odası üyesiyiz. 7 bin 252 kişi Ziraat Odasına üye olabilir. Ben 7 bin 252 kişi de dahil 45 bin kişinin Belediye Başkanı olarak konuşuyorum. Bu bina ne bizim şahsımıza aittir nede Ziraat Odası Başkanının şahsına aittir. Ziraat Odası Başkanlığının ve Belediyemizin kendine ait bir binası olması, hizmetlerin daha verimli olması bizlerin en büyük isteğidir. Bu bölge Belediye Hizmet Binası olarak imarda onaylanmış. Bizler Ziraat Odasının buradan uzaklaşmaması için onlar adına ilçe tarım binasının yakınında bir binanın bilirkişisini yaptırdık. Ödeyeceğimiz para ile burayı satın alabilir ve dekorasyonunu dahi yaptırabilirler. Bunun herkese faydası olacak. Amacımız bir yeri fethetmek değil. Çiftçiye en çok destek olan Belediye biziz. Bu bağlamda da Ziraat Odası Başkanı ile kurdelesini birlikte keseceğimiz bir binayı Ziraat Odası Başkanlığımıza kazandırmak istiyoruz. Burada bir düğüm var. Biz bu düğümü çözelim diye mücadele ediyoruz. Fikrinize saygım var ama ziraat odası üyeleri dahil herkes başımızın tacıdır" dedi.