GÜNDEM Haber Girişi : 13 Eylül 2022 16:07

GERMENCİKLİ AHİ, ŞED KUŞANDI

35. Ahilik Haftası kapsamında yılın ahisi Aydın’ın Germencik ilçesinde yarım asırdan fazla süredir mesleğini sürdüren terzi İsmail Gülcan oldu.

Ahilik Haftası kutlama programı kapsamında Aydın Valiliği’nde düzenlenen törenle Vali Hüseyin Aksoy, Germencikli Terzi İsmail Gülcan’ın şeddini kuşattı. 12 yaşında mesleğine başladığını aktaran ilin ahisi Gülcan, “Germencik’e bağlı Dağyeni Mahallesi’nde ilkokulu bitirdikten sonra 12 yaşında babamın yanında çıraklığa başladığımda bu mesleğe ilk adımımı attım. 1968 yılında askere gidinceye dek  çalıştım. 1970 yılında askerden terhis olduktan sonra Dağyeni’de bir makas bir iğne bir sandalye ile mesleğime yeniden döndüm. Bu zamana kadar yanımda 20’den fazla çırak yetiştirdim. İl dışından getirdiğim kumaşları 27 yıl boyunca diktim. Kıyafetlerini diktiğim herkes yaptığım işten memnun kaldı. Şu anda 74 yaşındayım, 62 yıldır icraa ettiğim mesleğimde ekmeğimi helalinden kazandım.” dedi.

USTANIZI İYİ SEÇİN

Ömrünü yaptığı mesleğe adayan İsmail Gülcan, “Ustalarınız sizin yol göstericilerinizdir. Başınız her sıkıştığında onlardan yardım almaktan çekinmeyin. Zanaatta her zaman öğrenilecek yeni şeyler, püf noktalar vardır. Ustanızı iyi seçin ve işinizi ondan iyi öğrenin. İşinizin ehli olun, sizi başka yönlere çekmelerine izin vermeyin. Para, gelip geçici, öğrendiğiniz sizde bakidir. Elinizdeki altın bileziğin kıymetini her zaman bilin.” diyerek geleceğin ahi adaylarına tavsiyelerde bulundu.