GÜNDEM Haber Girişi : 05 Ekim 2021 18:58

GERMENCİK YAMANTÜRK MYO'DA AŞI VE ORGAN BAĞIŞI ETKİNLİĞİ

Germencik Yamantürk Meslek Yüksekokulu'nda aşı ve organ bağışı etkinliği düzenlendi.

Aydın'ın Germencik ilçesinde Sağlık Müdürlüğü ve Adnan Menderes Üniversitesi Germencik Yamantürk Meslek Yüksekokulu iş birliğiyle Kovid-19 aşı uygulaması ve organ bağışı etkinliği gerçekleştirildi. Etkinlikte, okul müdürü Doç. Dr. Erdinç Vural, ilk aşı olan isim ve organ bağışçısı oldu.

YAVUZLAR

Vural, yaptığı açıklamada, ilçe Sağlık Müdürlüğüyle iş birliği içinde etkinlik planladıklarını, öğrencilere de hastaneye gitmelerine gerek kalmadan okulda aşı imkanı sunduklarını söyledi. Eğitimin aksamaması için böyle bir organizasyon yaptıklarını belirten Vural, "Okulumuzda Elektrik ve pazarlama bölümlerimiz var. Toplam 413 öğrencimiz kayıtlı. Aktif olarak 300 öğrencimiz eğitim görmekte. Daha önce birinci doz olanlar burada ikinci doz aşılarını olacaklar. Hiç aşı olmayanlar ise birinci dozlarını olacaklar. Toplumsal bağışıklığımızı birlikte güçlendirerek bir an önce salgından kurtulmak istiyoruz." dedi.

Organ bağışının da önemine vurgu yapan Vural, "Bedenimiz toprak olmadan birkaç kişinin hayatın kurtarabilirsek ne mutlu bize, önemli olan insanlara dokunmak faydalı olabilmektir. Bu konuda Sağlık Bakanlığı ve sağlık çalışanları çok güzel çalışıyorlar."

Germencik İlçe Sağlık Müdürü Dr. Enis Kerman ise üniversitenin açılması ve öğrencilerin gelmesiyle beraber aşı etkinliği düzenlediklerini, organ bağışı kampanyası ile öğrencileri organ bağışıyla ilgili de bilgilendirmek istediklerini söyledi.

Aşılamada özellikle okula giden 15-19 yaş arası öğrencilerde aşılama oranının iyi olduğunu vurgulayan Kerman, "Aşılama onlar üzerinde ilerliyor. İkinci dozlar ilçemizde çoğu kalmadı. Süresi gelip de üçüncü doz olmak isteyenlerin aşılarını tamamlıyoruz şu an için. Germencik'te de Aydın'a paralel olarak aşıya talep yüksek." dedi.