GÜNDEM Haber Girişi : 04 Mayıs 2021 22:29

Germencik'te Cumartesi günü 2 noktada pazar kurulacak

İçişleri Bakanlığı 81 il valiliğine "Pazar Yerleri" konulu genelge gönderdi. Germencik Belediye'sinden yapılan açıklamaya göre Germencik'te 2 noktada pazar kurulacak.

İç İşleri Bakanlığı tarafından 81 İl Valiliğine gönderilen Genelgeye göre 8 ve 15 Mayıs Cumartesi günleri 10.00-17.00 arasında yaş sebze ve meyve ile fide satışı yapan pazarcılar tezgah açacak. Konu hakkında bir duyuru yapan Germencik Belediyesi ilçe merkezi ve Ortaklar mahallesinde cumartesi günü kurulacak pazar hakkında "8 Mayıs ve 15 Mayıs tarihlerine denk gelen Cumartesi günleri Germencik ve Ortaklar semt pazarlarımız kurulacak olup, sadece yaş sebze, meyve ve fide satışı serbest olacaktır. Bunların dışında oyuncak,  züccaciye, tekstil ürünleri, fırın mamulleri, giyim, süs eşyası ve benzeri gibi tüm mal ve ürünlerin satışı yasaktır. Tüm halkımıza önemle duyurur, sağlıklı günler dileriz" ifadelerine yer verildi.

ZEKİ İNAL

Valiliklere gönderilen genelgede; 

Pazar yerlerinde oluşabilecek yoğunluk göz önünde tutularak Valilik/Kaymakamlıkların koordinasyonunda mahalli idareler tarafından gerekli tedbirler alınacak. Bu amaçla mevcut pazar yerleri genişletilecek veya ilave pazar alanları oluşturulacak.

Pazar yerlerine kontrollü giriş/çıkışları sağlamak için belirlenen noktalar haricinde diğer tüm alanlar demir bariyer ve benzeri araç-gereç ile kapatılarak kontrolsüz giriş/çıkışlar engellenecek.

Pazar yerlerinde Sağlık Bakanlığı Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberinde belirtildiği üzere sergi ve tezgahlar arasında en az 3 metre olacak şekilde mesafe bırakılacak.

Her bir pazar yerinde gerekli kontrolleri yapmak için başta zabıta olmak üzere yeterli sayıda personel görevlendirilecek, görevlendirilen personel tarafından pazar yerlerinin içerisinde yoğunluk oluşmaması için gerekli tedbirler alınacak, bu kapsamda içerdeki yoğunluk azaltılana kadar yeni müşteri girişine geçici olarak izin verilmeyecek.

Pazar yerlerinde ambalajsız satılan yaş sebze ve meyvelerin tüketicilerce temas edilmeden, doğrudan pazarcı esnafı tarafından hijyen koşullarına dikkat edilerek poşetlenecek ve satışı yapılacak.

İlgili mahalli idare birimlerince pazar yerlerinde çöp toplama, hijyen ve dezenfeksiyon hususunda gerekli tedbirler alınacak.

Pazar yerlerinde satış yapacak pazarcılar, ilgili meslek odası tarafından düzenlenen mesleki faaliyet belgesi ile ticari araç görevlendirme belgesini ibraz etmek ve güzergahla sınırlı kalmak kaydıyla Cumartesi günleri sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olacak.

MENDEŞ

Bu esaslar doğrultusunda Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27 nci ve 72 nci maddeleri uyarınca İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulları kararları ivedilikle alınacak.