GÜNDEM Haber Girişi : 23 Nisan 2021 13:23

GERMENCİK’TE 23 NİSAN ATATÜRK ANITINA ÇELENK SUNUMU İLE GERÇEKLEŞTİ

Germencik’te TBMM açılışının 101. Yıldönümü ile 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Atatürk Anıtına çelenk sunumu ile gerçekleşti.

Germencik’te 23 Nisan Ulusal egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlaması İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü çelenginin Kemal Çiftçi tarafından Atatürk anıtına sunulması sonrasında, saygı duruşu ve istiklal marşı okunarak gerçekleşti. Kutlama Programına Germencik Kaymakamı Ayhan Işık, Germencik Belediye Başkanı Fuat Öndeş, Germencik Milli Eğitim Müdürü Kemal Çiftçi, Siyasi partilerin temsilcileri ve protokol üyeleri katıldı.

Törende günün anlam ve önemini beliren konuşmayı Germencik Himmet Çondur Ortaokulu Öğretmenlerinden Murat Çelik gerçekleştirdi. Çelik “Bugün Vatan topraklarımıza göz diken sömürgeci devletlerin acımasızca saldırıları karşısında milletimizin tek vücut olduğu gündür. Gazi Mustafa Kemal’in Samsun’a çıkışıyla Kurtuluş meşalesi yakıldı. Milletimiz uzun süren savaşların getirdiği yıkım, vatanı uğruna can veren şehitlerimizin acısı, fakirlik ve çaresizlik içerisindeydi. Ama bir kurtuluş sesi duyuldu Amasya’dan “Ey Türk Milleti, seni yine senin azim ve kararın kurtaracaktır” diyordu. Bu ses yurdun dört bir yanında yankılandı”

TÜM MAZLUM MİLLETLERE ÖRNEK OLMUŞTUR

Tarih boyunca esaret altında yaşamış bu kahraman milletimizin iradesi Atatürk’ün liderliğinde Türkiye Cumhuriyetini kurdu. 23 Nisan Millet iradesinin yönetimde yer aldığı gündür. 23 Nisan 1920 tuhu tüm mazlum milletlere örnek olmuştur. Atatürk Milli iradenin ne kadar önemli olduğunu gelecek nesillere aktarmak için bugünü geleceğimizin teminatı çocuklarımıza bayram olarak armağan etti” ifadelerini kullandı. Tören Murat Çelik’in ardından Şehit Cafer İlkokulu Öğrencisi Ecrin Ece Bayramcı ve Himmet Çondur Orta Okulu öğrencisi Defnenaz Demir “23 Nisan” adlı şiirleri okudular.