SİYASET Haber Girişi : 12 Mayıs 2022 16:59

CHP’li Yıldız, Bakan Dönmez’e Sordu

CHP Aydın Milletvekili Hüseyin Yıldız, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığına yazılı soru önergesi verdi. CHP’li Yıldız, “Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının elektrik faturasını ödeyemediği için kapatılmak zorunda kalmış üreticilere hali hazırda bir destek paketi planlaması var mıdır?” sordu.

SÖKE BELEDİYESİ

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Aydın Milletvekili Hüseyin Yıldız, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığına yazılı soru önergesi verdi. CHP’li Yıldız, Bakan Dönmez’e yüklendi.

 CHP’li Yıldız, “Nazilli’de bir üretici elektrik faturasını ödeyemediği için elektriği kesilmiş ve iş yerini kapatmak zorunda kalmıştır. Son bir yılda elektriğe yapılan zam ve vergi artışları ile beraber faturalarda ortaya çıkan fahiş tutarlar sonucu vatandaşlar faturalarını ödeyememiş ve birçok iş yerlerinin elektriği dağıtım şirketleri tarafından kesilmiştir” dedi.

CHP’li Hüseyin Yıldız, “Vatandaş, fatura ödeme tarihinin üzerinden 5 gün geçer geçmez elektriğinin kesildiğini, elektrik dağıtım firması ile görüştüğünü, üretici olduğunu belirtip ödeme konusunda vakit istediğini fakat “Öderseniz ödeyin, ödemezseniz kesilir” diye yanıt aldığını ifade etti. Şubat ayından bu yana elektrik faturasını ödeyemedikleri için iş yerinin kapalı olduğunu ve üretim olmayınca elektrik faturasını da ödeyemediğini ifade etti. İş yerinde 10 ila 15 kişi çalışıyorken şu an bu kişilerinin hepsinin işsiz kaldığını, elektrik faturasını ödeyebilmek için kredi başvurusunda bulunduğunu fakat kredi verilmediğini, örnek olarak 20.000 TL’lik fatura bedelinin yarısını peşin kalanını da bir hafta sonra ödemek istediğini fakat buna da izin verilmediğini ifade etti” ifadelerini kullandı.

CHP Aydın Milletvekili Hüseyin Yıldız, Bakanlığa şu soruları yöneltti:

kozALI

  1. Son bir yılda ülkemizde elektrik faturasını ödeyemediği için kapanan kaç işletme vardır ve buna bağlı olarak kaç çalışan işsiz kalmıştır?
  2. Üreticiler enerji kullanımı konusunda ne gibi imkan ve olanaklardan faylanabiliyorlar? Üreticilere tanınmış ayrıcalıklar nelerdir? Bu konuda planlama yapılmış mıdır?
  3. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının elektrik faturasını ödeyemediği için kapatılmak zorunda kalmış üreticilere hali hazırda bir destek paketi planlaması var mıdır?
  4. Elektriğini ödeyemediği için kapanma riski bulunan üreticilere düşük faizli kredilendirme imkanı sağlanabiliyor mu?