GÜNDEM Haber Girişi : 16 Eylül 2021 15:34

ÇARIKLAR YİNE ŞAŞIRTMADI / EN İYİ İNCİR YİNE ÇARIKLARDAN

Germencik Belediyesi tarafından 18. Gerçekleşecek İncir Festivali kapsamında en iyi incir yetiştiricisi yarışmasının sonuçları belli olurken adından söz ettiren Çarıklar inciri yine şaşırtmadı.

Germencik Belediyesi tarafından 17-18-19 Eylül tarihlerinde gerçekleşecek olan İncir, Tarım, Kültür ve Sanat Festivali kapsamında en iyi incir yetiştiricisi bugün Germencik Belediyesi Konferans salonunda gerçekleşen yarışma ile sonuçlandı. Yarışmanın sonucuna göre ilk 3 sırada Çarıklar inciri yer aldı. Sepetlere konulan incirlere üreticilerinin isimleri kapalı zarflara konularak karıştırıldı. 16 yarışmacının katıldığı "En iyi incir yetiştiricisi" yarışmasında Renk, İrilik, meyve dolgunluğu ve tadı ile 4 farklı değerlendirmeden geçen incirler arasından 96 puan alan ve Çarıklar mahallesinden yarışmaya katılan Hacer Şahin’in yetiştirdiği incir 1. oldu. Yine Çarıklar mahallesinden Beytullah Yavuz’un yetiştirdiği incir 92 puan ile 2’nci olurken 3’üncü sırayı da Çarıklar Mahallesinden Nermin Yavuz aldı. 4 Kişiden oluşan Seçici kurulda İncir Araştırma Enstitüsünden Ziraat Yüksek Mühendisi Nilgün Tan, Dr. Gıda Mühendisi erdem Çiçek, İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden Ziraat Mühendisi Süleyman erdin, Germencik Ziraat Odası Başkanlığı’ndan ise Hüseyin Nabat yer alırken seçici kurul en iyi inciri seçmekte zorlandı. İlk 3 sırada yer alan Çarıklar ismi kurul tarafından tebessümle karşılanırken incir üretiminde Çarıklar'ın isminin son zamanlarda ön planda olması ise mahallede üretim yapanları sevindirdi.

YAVUZLAR

ÖDÜLLER FESTİVAL AKŞAMI VERİLECEK

Gerçekleşen En iyi incir yetiştiricisi yarışmasında dereceye girenlere festival akşamında verilecek hediyeleri ise şu şekilde; birinci olan üreticiye Tam Altın, İkinci olan üreticiye Yarım Altın Üçüncü olan üreticiye ise Çeyrek Altın verilecek.