GÜNDEM Haber Girişi : 09 Ocak 2023 13:52

74. Geleneksel Büyük Germencik Deve Güreşi renkli görüntülere sahne oldu

Ege Bölgesi’nin ve Yörük kültürünün nesiller boyu devam eden geleneklerinden biri olan 74. Geleneksel Büyük Germencik Deve Güreşi Festivali kapılarını izleyicilere açtı.

Alangüllü Mahallesi'nde yer alan arenada Germencik Belediyesi tarafından düzenlenen 74. Geleneksel Büyük Germencik Deve Güreşi Festivali’ne ilgi yine yoğundu. Ege, Akdeniz ve Marmara Bölgesinin çeşitli illerinden gelen yaklaşık 180 pehlivan deve, festivalin ev sahibi Germencik’te yerini aldı.  Pehlivan develerin mücadele ettiği 74. Geleneksel Büyük Germencik Deve Güreşi,  CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, Germencik Belediye Başkanı Fuat Öndeş, siyasi parti temsilcileri, meclis üyeleri, muhtarlar ve binlerce vatandaş tarafından büyük heyecanla takip edildi.

“Muazzam bir kalabalık var”

Geleneksel Büyük Germencik Deve Güreşi Festivali’ne pandemi ve hava koşulları sebebiyle 3 yıl ara vermek zorunda kaldıklarını belirten Germencik Belediye Başkanı Fuat Öndeş, “Cumhuriyetin 100. yılında 74.’sünü yaptığımız deve güreşimizi pandemi ve geçen seneki hava muhalefetinden dolayı 3 yıl ertelemiştik. Bu sene ise muazzam bir kalabalık var. Yüzün üzerindeki devemiz güreşiyor. Ülkenin her yerinden, yurt dışından bile gelen güreşseverlerimiz var. Coşkular çok güzel, havamız da çok güzel. Her şeyin pahalı olduğu günümüzde biz de ücretsiz bir güreş yapalım istedik. O yüzden herkesin keyif almasını istiyoruz” dedi.

“Yörük kültürünü gelecek nesillere aktarmak istiyoruz”

Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Çerçioğlu, “Belediye Başkanımız Fuat Öndeş’e ve komiteye çok teşekkür ediyorum. Bizim amacımız bu Yörük kültürünü gelecek nesillere aktarmak. Cumhuriyet Halk Partisi olarak, Türk milleti olarak biz çocuklarımızı en iyi şekilde yetiştirmek istiyoruz. Gelenek ve göreneklerimizi öğretmek için düzenlediğimiz bir organizasyon. Ailecek herkes burada, bir panayır havasında geçiyor güreşlerimiz” ifadelerini kullandı.